Z kart kronik szkolnych

Przekraczając codziennie bramę szkoły, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak długą i ciekawą posiada ona historię. W przyszłym roku będziemy obchodzili trzydziestolecie nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki. Ale te 30 lat to zaledwie cząstka dziejów edukacji w Długosiodle.

Już przez II wojną światową nauczyciele tej szkoły zdawali sobie sprawę, że najlepszym sposobem przechowania i przekazania wiedzy następnym pokoleniom jest pismo. Dlatego pozostawili po sobie kronikarskie zapiski, które chcemy Wam przekazać, abyście poznali historię swojej miejscowości i tutejszej edukacji, problemy uczniów i nauczycieli, wydarzenia – te bardzo i te mniej ważne, zabawne i tragiczne, ale wszystkie bardzo ciekawe, gdy patrzymy na nie z perspektywy kilkudziesięciu lat.

Już starożytni Rzymianie mawiali: historia magistra vitae est (historia jest nauczycielką życia). Poznajmy więc historię naszej szkoły, jej uczniów i nauczycieli. I uczmy się od nich – naśladując w dobrem i unikając tego, co złe.

Fragmenty kronik będą umieszczane w odcinkach. Postanowiliśmy zachować oryginalną pisownię.