10 września 2017 22:57 | Aktualności

Udział pocztów sztandarowych w uroczystościach 73. rocznicy Akcji „Burza” i bitwy pod Pecynką, 2.09.2017 r.

2 września 2017 r. społeczność naszej szkoły upamiętniła 73. rocznicę Akcji „Burza” i bitwy pod Pecynką oraz zbrodni ludobójstwa w Lipniaku - Majoracie. W obchodach, nad którymi honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Duda, uczestniczyły poczty sztandarowe Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle, dyrekcje, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice.

Uroczystość rozpoczęła się przy pomniku Obrońców Ojczyzny w Pecynce, gdzie odprawiona została Msza Święta polowa w intencji poległych żołnierzy Armii Krajowej, którzy dzielnie bronili Ojczyznę przed hitlerowskim najeźdźcą. Następnie ku czci bohaterów odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Kolejnym punktem patriotycznych obchodów było złożenie kwiatów oraz modlitwa pod pomnikiem upamiętniającym największą zbrodnię ludobójstwa we wsi polskiej. Myślą wróciliśmy do tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 73 lat temu, kiedy 2 września 1944 roku wycofujące się oddziały Wehrmachtu w odwecie za partyzanckie ataki i poniesione straty w Puszczy Białej  bestialsko rozstrzelały w Lipniaku Majoracie 448 osób, w tym matki z dziećmi i starców.

Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek pod monumentem: „Ofiara życia na ołtarzu wiary i wolności” oraz tablicami pamiątkowymi umieszczonymi na frontonie kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Długosiodle, gdzie społeczność naszej szkoły, władze samorządowe oraz organizacje i lokalne instytucje oddały hołd poległym za Ojczyznę.

Uczestnicząc w uroczystych obchodach tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się na terenie Puszczy Białej, okazujemy swój związek z Małą Ojczyzną, której historię nasi przodkowie znaczyli odwagą, męstwem, cierpieniem i śmiercią. Jest to dla naszej szkolnej społeczności niezwykła lekcja żywej historii oraz prawdziwego patriotyzmu, którego uczymy się na co dzień, by mądrze kochać swoją Ojczyznę.

Jagna Andrusiuk, kl.VII