26 października 2017 23:08 | Aktualności

Udział naszych uczniów w projekcie ekologicznym, 10.2017 r.

W październiku uczniowie naszej szkoły działający w Gminnym Teatrze Edukacyjno-Profilaktycznym „Profil” zostali zaproszeni do wspólnej realizacji zainicjowanego przez Federację Inicjatyw Oświatowych oraz Związek Gmin Wiejskich RP projektu „Młodzieżowe Stowarzyszenie Ekorozwoju Gminy Długosiodło – drogą rozwoju globalnego”.

Projekt realizowany był przez Federację Inicjatyw Oświatowych we współpracy z Zasadniczą Szkołą Zawodową i Gminą Długosiodło ze środków projektu regrantingowego LADDER realizowanego przez Związek Gmin Wiejskich RP i Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej (ALDA). Działanie rozpoczyna proces tworzenia Młodzieżowego Stowarzyszenia Ekorozwoju Gminy Długosiodło, które ma stać się narzędziem edukacji ekologicznej i dzięki młodzieży budować świadomość ekologiczną i poczucie odpowiedzialności za środowisko u innych mieszkańców gminy. Ma też w praktyczny sposób uczyć młodzież aktywności obywatelskiej i przedsiębiorczości. W przyszłości – po zarejestrowaniu stowarzyszenia – ma umożliwić młodzieży prowadzenie różnorodnej działalności odpowiadającej na ich potrzeby i marzenia.

W ramach realizacji projektu odbyły się warsztaty teatralne, uczniowie przeprowadzili mini badanie ankietowe dotyczące postaw społecznych w zakresie poszanowania środowiska naturalnego, którego respondentami byli zarówno sami uczniowie, jak i ich rodzice, sąsiedzi, czy inni mieszkańcy gminy Długosiodło. Na zakończenie projektu została zorganizowana edukacyjna wycieczka do Warszawy razem z uczniami Zasadniczej Szkoły w Długosiodle. Podczas wizyty studyjnej nasi uczniowie odwiedzili firmę Dworek Polski, zwiedzili ekologiczne osiedle w Dawidach Bankowych – prezentacja odzyskwy ściekowej, ścian kolektorowych, paneli fotowoltaicznych i solarów termicznych oraz instalacji centralnego ogrzewania z centralnym kominkiem z płaszczem wodnym. Następnie poznali budowę domów w technologii lekkiego szkieletu drewnianego w Ustanowie. Z zaciekawieniem spacerowali po osiedlu w Krzywej Iwicznej – niezwykłym małym miasteczku, którego klasyczna urbanistyka, energooszczędność, rozwiązania pro-ekologiczne zostały uhonorowane Nagrodą Unii Europejskiej w Konkursie World youlike - Świat jaki lubisz (zwycięzca w kategorii budownictwa). Jest to osiedle znane z serialu „Rodzinka.pl”.

Kolejnym punktem wizyty studyjnej było spotkanie w Ratuszu w Krzywej Iwicznej, gdzie młodzież spotkała się z przedstawicielami trzech organizacji pozarządowych: Instytutem na rzecz Ekorozwoju, Stowarzyszeniem Rodziców Tu oraz Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi. Uczestnikom wycieczki bardzo smakowały dania serwowane w restauracji wegańskiej „Wypas”, gdzie spotkali się z absolwentką Małej Szkoły im. Jacka Kuronia w Kunkowej prowadzonej przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi, obecnie szefową restauracji.

Na zakończenie wyjazdu uczniowie obejrzeli film „Twój Vincent”, który, jako polska produkcja, nominowany jest do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany.

Podczas realizacji projektu młodzież poznała i zaprzyjaźniła się z panią wiceprezes Federacji Inicjatyw Oświatowych - Aliną Kozińską oraz koordynatorem projektu – panem Andrzejem Weselskim. Szkoła pozyskała środki finansowe na zakup materiałów biurowych oraz organizację wydarzenia artystycznego organizowanego przez Teatr „Profil”.

Dziękując za tak sympatyczną i efektywną współpracę, mamy nadzieję, że zdołamy wspólnie rozwinąć ten projekt, czyniąc go cenną inicjatywą lokalną, której efekty będziemy wspólnie zaszczepiać i rozwijać na terenie Gminy Długosiodło.

Z realizacji projektu nakręcono film, który został zaprezentowany podczas Ogólnopolskiego Kongresu Związku Gmin Wiejskich RP.

Agnieszka Łazicka- Andrusiuk, Anna Dyl