Projekt "Godność, wolność, niepodległość"

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki będzie w tym roku obchodziła dwa szczególne święta: 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 35-lecie nadania imienia Tadeusza Kościuszki – bojownika o wolność naszej Ojczyzny. Te dwie – ważne dla Polski i naszej szkoły – rocznice obligują nas w sposób szczególny do podjęcia różnorodnych działań, które przybliżą uczniom ważne wydarzenia, miejsca i postaci w historii walk o niepodległość.

W ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Godność, wolność, niepodległość” nasi uczniowie wezmą udział w szeregu działań mających na celu godne uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jednym z nich jest zbieranie pamiątek związanych z odzyskaniem wolności i przygotowanie wystawy. Wszystkie przedmioty zostaną opisane, pogrupowane i zaprezentowane podczas święta szkoły, które odbędzie się 9 listopada. Wystawę będą mogli obejrzeć nie tylko uczniowie, rodzice i nauczyciele, ale też wielu gości z instytucji i szkół z nami zaprzyjaźnionych.

Podczas święta szkoły zostaną też wręczone nagrody w ogłoszonym wcześniej konkursie „Moja mała Ojczyzna – 100 lat, a wciąż młoda”. Konkurs został podzielony na dwie kategorie: oddziały przedszkolne i klasy I-III (praca plastyczna) oraz klasy IV-VIII i III gimnazjum (fotografia).

W ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości zostanie również przeprowadzony „Bieg dla Niepodległej”. Wezmą w nim udział – na różnych dystansach – uczniowie ze wszystkich klas.

Niezwykłą pamiątką działań podejmowanych w szkole stanie się Aleja Niepodległości, która powstanie w Długosiodle w ramach akcji „100 dębów na 100 lat Niepodległej”. Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz przedstawiciele Nadleśnictwa posadzą 99 dębów na terenie należącym do Nadleśnictwa Wyszków. Setny dąb zostanie posadzony przy szkole i zostanie nazwany „Tadeusz Kościuszko”. W ten sposób połączymy upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości z postacią jednego z najwybitniejszych o nią bojowników, który od 35 lat patronuje naszej szkole.

W ramach realizacji projektu „Godność, wolność, niepodległość” uczniowie odwiedzą też miejsca związane z wydarzeniami i postaciami historycznymi. Jedna z wycieczek odbędzie się do Krakowa. Tam uczniowie odwiedzą m.in. miejsca spoczynku Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego w podziemiach Katedry na Wawelu; Rynek Główny, gdzie Kościuszko składał przysięgę; pomnik Józefa Piłsudskiego i Czynu Niepodległościowego, Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego oraz krakowskie Błonia. Drugi wyjazd przybliży uczniom historię miejsc mniej odległych. Odwiedzą oni plebanię w Wyszkowie, Cmentarz Żołnierzy Polskich w 1920 r. w Radzyminie, warszawską Starówkę oraz Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, gdzie spoczywają min. prezydenci: Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki oraz premier Ignacy Jan Paderewski.

Wszystkie podejmowane działania opierają się na aktywnym współudziale uczniów w ich realizacji. Chcemy, aby 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości rodziła w nich dumę nie tylko z historii kraju, ale też ich „małej Ojczyzny”; aby potrafili dostrzec, że poszanowanie przeszłości w połączeniu z postawami prospołecznymi jest podstawą budowania wspólnego dobra.

Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej

w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 -2021