28 października 2018 23:39 | Aktualności

Akcja sadzenia dębów w ramach realizacji projektu "Godność, wolność, niepodległość", 26.10.2018 r.

Niezwykłą pamiątką działań podejmowanych w szkole ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Godność, wolność, niepodległość stała się Aleja Niepodległości, która powstała w Długosiodle w ramach akcji „100 dębów na 100 lat Niepodległej”. Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz przedstawiciele Nadleśnictwa posadzili 99 dębów na terenie należącym do Nadleśnictwa Wyszków. Setny dąb zostanie posadzony przy szkole podczas uroczystości 35-lecia nadania szkole imienia i zostanie nazwany „Tadeusz Kościuszko”.

Tradycja sadzenia dębów rocznicowych odwołuje się do spontanicznego sadzenia dębów niepodległości jakie miało miejsce w latach 1918 -1928. W tamtych czasach społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach, miasteczkach i wsiach głównie dęby - uosobienie siły i długowieczności nieprzemijającej pamięci jako wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa te nierzadko przetrwały do dziś.

Dziękujemy Nadleśnictwu Wyszków za podarowanie sadzonek dębów oraz pomoc w przeprowadzeniu akcji.

Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej

w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 -2021