28 października 2018 22:37 | Aktualności

Wycieczka do Krakowa w ramach realizacji projektu "Godność, wolność, niepodległość", 16 -18.10.2018 r.

W ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Godność, wolność, niepodległość” 41 uczniów z klas V-VIII i III gimnazjum wyjechało na trzydniową wycieczkę do Krakowa. Odbyła się ona w dniach 16 - 18 października. Wyjazd miał na celu przybliżenie uczniom ważnych dla naszej historii miejsc w Krakowie oraz postaci związanych z walką o niepodległość Polski.

W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zwiedzili Kazimierz – dawną żydowską dzielnicę Krakowa. W synagodze Remu i na cmentarzu żydowskim poznali ważne zasady kultury i religii judaistycznej. Następnie udali się do Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika zwanego inaczej Kościołem na Skałce. Po obejrzeniu pięknego barokowego wnętrza kościoła mieli okazję odwiedzić groby wybitnych Polaków znajdujące się w krypcie zasłużonych. Spoczywają tu m.in.: Jan Długosz, Józef Ignacy Kraszewski, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Czesław Miłosz.

Następnego dnia uczniowie zwiedzili komnaty reprezentacyjne na Wawelu, a także mogli dotknąć serca Dzwonu Zygmunta. W Katedrze Wawelskiej poznali wiele wydarzeń i postaci związanych z historią Polaki oraz podziwiali piękny wystrój świątyni. Odwiedzili też miejsca spoczynku wybitnych bojowników o wolność – Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego – które znajdują się w podziemiach Katedry. Uczniowie podziwiali też pomnik Kościuszki znajdujący się na Wawelu i poznali historię jego powstania. Ważnym punktem tego dnia było też zwiedzanie Rynku Głównego, gdzie w dniu 24 marca 1794 r. Kościuszko składał przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego jako insurekcja kościuszkowska. Tego dnia uczniowie stanęli też przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Czynu Niepodległościowego. Oprócz statuy Marszałka w jego skład wchodzi grupa rzeźbiarska przedstawiająca Czwórkę Legionową i maszt flagowy.

W dniu pożegnania z Krakowem uczniowie weszki na Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego. Jest on największym kopcem w Polsce i stanowi pomnik walki narodu o niepodległość. Powstał w latach 30. XX wieku; złożono w nim ziemię ze wszystkich pól bitewnych I wojny światowej, na których walczyli Polacy. Tego dnia uczniowie mogli też zobaczyć krakowskie Błonia, które były świadkiem wielu ważnych wydarzeń z udziałem wybitnych Polaków, m.in. Józefa Piłsudskiego.

Kraków to miasto, gdzie każde miejsce ma do opowiedzenia ważną historię. Dlatego też nie mogło zabraknąć go w programie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 35. rocznicy nadania naszej szkole imienia Tadeusza Kościuszki. Wyjazd pozwolił się uczniom zintegrować, pogłębił ich wiedzę na temat ojczystej historii i jej wybitnych postaci; wzbudził też wiele refleksji na temat znaczenia wolności w życiu jednostki i narodu.

Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej

w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 -2021

Wycieczka do Krakowa w ramach projektu "Godność, wolność, niepodległość", 16-18.10.2018 r.