30 września 2019 22:13 | Aktualności

Wycieczka klas V do Torunia, 25-26.09.2019 r.

W dniach 25-26 września piątoklasiści zwiedzali Toruń. Atrakcje rozpoczęły się wizytą w Planetarium. Uczniowie zapoznali się z informacjami związanymi z ruchem wirowym i obiegowym Ziemi: zjawiskiem dnia i nocy oraz następstwem pór roku. Dowiedzieli się, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu dnia, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna, skąd biorą się fazy Księżyca oraz jak długo trwa doba i rok na innych planetach Układu Słonecznego.

Następnie w XVII-wiecznej scenerii dawnego warsztatu piernikarskiego uczniowie poznali historię toruńskiego piernikarstwa, usłyszeli toruńskie legendy i pod okiem mistrzów piernikarskich własnoręcznie wykonali piernik na tradycyjnych drewnianych formach.

Kolejnym punktem wycieczki był Dom Legend Toruńskich - miejsce niezwykłe, połączenie muzeum i teatru. Goszcząc w Domu Legend uczniowie mieli możliwość:

• przejść krzyżackie przysposobienie do boju i ruszyć na wrogów z piką w dłoni,
  • odegrać niewiarygodną scenę, jaka zdarzyła się podczas wizyty króla Władysława Jagiełły w Toruniu,
  • stoczyć flisaczy turniej na tratwach oraz oddać pokłon Grubej Marynie,
  • stać się łotrami zamkniętymi w żelaznej klatce,
  • zadzwonić prawdziwym dzwonem – miniaturą uruchamianej stopami Trąby Bożej z Katedry Świętych Janów,
  • sprawdzić czystość swego serca pod Krzywą Wieżą.

Piątoklasiści, pod kierunkiem pana przewodnika Bartosza, poznali też zabytki Torunia m. in.: Ratusz Staromiejski, Krzywą Wieżę, Katedrę Świętojańską (w której wisi największy w Polsce średniowieczny dzwon), Kościół Mariacki, Kościół Ś. Janów, Bramę Klasztorną oraz pomnik i Dom Mikołaja Kopernika. Mieli również możliwość podziwiać niebywałą panoramę Starego Miasta z tarasu widokowego po drugiej stronie Wisły.

Pogoda i humory dopisały. Będziemy miło wspominać tę wycieczkę i piękny Toruń.

Wycieczka klas V do Torunia, 25-26.09.2019 r.