04 października 2019 00:07 | Aktualności

Uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci całej społeczności żydowskiej Długosiodła, 3.10.2019 r.

3 października uczniowie klas VII i VIII wzięli uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci ludności żydowskiej zamieszkującej niegdyś w Długosiodle. Wydarzenie to zgromadziło wielu gości. Wzięli w nim udział ambasador Izraela Alexander Ben Zwi oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Z Izraela i USA przybyli też potomkowie Żydów z Długosiodła.

Po wysłuchaniu oficjalnych przemówień uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią żydowskich współobywateli Długosiodła przedstawioną przez pana Krzysztofa Jaworskiego. Przed II wojną światową stanowili oni prawie połowę mieszkańców naszej miejscowości. Zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem, a niektórzy także rolnictwem. Mieli tu swój dom modlitwy (bóżnicę), łaźnię rytualną (mykwę), a w pobliżu Długosiodła także cmentarz. Dzieci żydowskie chodziły do naszej szkoły i brały czynny udział w jej życiu. 5 października 1939 roku Niemcy wypędzili z Długosiodła wszystkich Żydów. Tylko niektórym udało się przetrwać wojnę. Nigdy już jednak tu nie powrócili.

Po części oficjalnej, która odbyła się przy pomniku, wszyscy goście udali się do Domu Kultury. Tu obejrzeli prezentację składająca się z archiwalnych zdjęć dawnego Długosiodła oraz jego żydowskich mieszkańców. Wysłuchali też programu artystycznego w wykonaniu uczniów z klas V-VIII. Występ dzieci został przyjęty niezwykle ciepło i z ogromnym wzruszeniem.

Na koniec uczniowie wręczyli gościom reprodukcje prac uczniów ukazujące piękno naszej miejscowości. Mamy nadzieję, że będą one miłą pamiątką z Długosiodła.