06 grudnia 2019 14:15 | Aktualności

Wycieczka śladami dawnych żydowskich mieszkańców Długosiodła, 5.12.2019 r.

5 grudnia uczniowie klasy VII i VIIIa biorący udział w programie edukacyjnym "Szkoła Dialogu" zabrali swoich kolegów i nauczycieli na wycieczkę szlakiem społeczności żydowskiej mieszkającej przed wojną w Długosiodle. Towarzyszyli nam goście: Pani Ewa Karczewska - Zastępca Wójta Gminy Długosiodło, Pani Teresa Paradowska - Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Ewa Krysiak - Dyrektor GCIKSiR w Długosiodle oraz Pan Krzysztof Jaworski - badacz historii tutejszych Żydów.

Podczas wycieczki odwiedziliśmy miejsce, gdzie kiedyś znajdował się kirkut (cmentarz żydowski). W dowód pamięci złożyliśmy tam przyniesione ze sobą kamyki i zapaliliśmy znicz. W samym Długosiodle pokazaliśmy uczestnikom wycieczki wiele miejsc związanych z życiem tutejszych Żydów. Głównymi punktami zwiedzania były: nasza szkoła, dom rodziny Lewinów i inne domy żydowskie znajdujące się w rynku, szkoła dla żydowskich dziewcząt Beit Jakow, miejsca, gdzie znajdowały się mykwa i synagoga oraz pomnik poświęcony pamięci tutejszych Żydów. W każdym z tych miejsc opowiadaliśmy jego historię uzupełnianą wspomnieniami z Księgi Pamięci. W wielu punktach wycieczki nasi goście spontanicznie zbierali głos i dzielili się swoimi refleksjami.

Wycieczka przybliżyła uczestnikom ciekawą i bogatą historię naszej miejscowości, w której społeczność polska i żydowską współistniały ze sobą.

Dużym przeżyciem dla nas było to, że sami opowiadaliśmy historię poszczególnych miejsc. Potrzebną do tego wiedzę zdobyliśmy dzięki wspaniałym edukatorom z "Forum Dialogu": Pani Anecie Ceglarek i Panu Stasiowi Niemojewskiemu , którym serdecznie dziękujemy za interesujące warsztaty, cierpliwość oraz wiele cennych rad.

Wycieczka śladami dawnych żydowskich mieszkańców Długosiodła, 5.12.2019 r.