22 stycznia 2021 22:57 | Aktualności
Dzień ten został ustanowiony przez Papieża VI. W Kościele Katolickim tego dnia wspomina się św. Franciszka Salezego, który jest patronem dziennikarzy.
Każdego dnia potrzebujemy wielu informacji. Otrzymujemy je z różnych źródeł, m.in. internetu, radia, gazet czy telewizji. Wszystkie te źródła określamy mass mediami.
Charakterystycznym elementem środków masowego przekazu jest ich ogromny, globalny zasięg. Środki masowego przekazu wpisały się na stałe w krajobraz współczesnego świata. W dużym stopniu organizują i kreują nasze życie, wpływają na emocje, intelekt, uczucia, postawy społeczne, wybory. Za ich pośrednictwem zdobywamy informacje, wiedzę, kształtujemy opinię na różne tematy.
Media pełnią wiele funkcji, między innymi:
Mass media można porównać do kanałów. Część z nich dostarcza nam czystej wody, inne brudnej. Pijemy ją wszyscy i nie zwracamy uwagi na to, jakiej jest jakości. Informacje, które są publikowane w mediach wymagają krytycznego podejścia oraz selekcji. Media mogą dawać nam to, co jest nam potrzebne, to co lubimy, jednak należy pamiętać, by zachować zdrowy rozsądek i wyciągać właściwe wnioski.
Mass media w dużej mierze zastępują nam kontakt z rodziną i znajomymi. Wolimy porozmawiać na czacie, bo tak jest łatwiej i wygodniej - nie trzeba ruszać się z domu. Starajmy się, aby więź społeczna nie traciła na wartości. Pielęgnujmy bezpośredni kontakt z innymi osobami, bo to daje nam siłę, energię, „ładuje nasze akumulatory”. Sztuczny sprzęt nie zastąpi nam kontaktu face to face.
Uzależnienie od mediów
Niechętnie robimy sobie przerwy od korzystania z Internetu czy telewizji. Trudnym, a wręcz niemożliwym wydaje się całkowite zrezygnowanie z dostępu do aktualnych informacji. Coraz częściej spotykamy się z problemem uzależnienia od mass mediów. Stąd też coraz większa ilość badań na ten temat. W kwestii uzależnienia od telewizji badacze wysnuli m.in. takie wnioski:
a) ludzie, którzy dużo czasu spędzają przed telewizorem czują się mniej szczęśliwi, są bardziej niespokojni i otyli;
b) zbyt częste oglądanie telewizji ma wpływ na zmniejszenie natężenia uwagi, osłabia cierpliwość i panowanie nad emocjami;
c) ludzie uzależnieni od telewizji nie angażują się w społeczne aktywności, nie uprawiają sportów, zaniedbują swój wygląd.
Prawda, że wnioski te pasują też do innych mediów, np. telefonu czy Internetu?
Absolutnie nie chcę sugerować, że środki masowego przekazu mają jedynie ujemne oddziaływanie, są oczywiście też bardzo pożyteczne. Tylko trzeba umiejętnie z nich korzystać; jednym słowem warto nauczyć się świadomego odbioru. Jest to bardzo trudna sztuka, ale nie niemożliwa. Wybierajmy treści, które nas interesują, które chcemy obejrzeć czy przeczytać. Nie pozwólmy, aby bombardowały nasz mózg treści „jak leci” od rana do wieczora - wtedy na pewno nie jesteśmy świadomymi odbiorcami, a raczej bezwolnymi gapiami.
Media oddziałują na nas każdego dnia.
Gdy teraz czytasz ten tekst, bierzesz udział w przekazie informacji:
Ja - przekazuję, Ty - odbierasz.
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu to dzień, w którym warto zastanowić się nad tym w jaki sposób korzystamy z mediów, czy potrafimy selekcjonować napływające do nas informacje oraz wyrobić własną opinię na temat konkretnych wydarzeń.
Myślę, że warto zastanowić się także czy media mądrze wykorzystują swoją siłę.
Każdemu z Was życzę rozwijania umiejętności rozsądnego i odpowiedzialnego korzystania ze środków masowego przekazu!
Pedagog, Marzena Kulesza
Imieniny:
Fryderyka i Wacława
Portal odwiedziło 489950 osób
Aktualnie przebywają 3 osoby